REBTEK
Rusya Ekonomi Bilim ve Teknoloji Derneği
banner+web.JPG

HABERLER

REBTEK

IV. INPPS Zirvesi'nde REBTEK Başkanın açılış konuşma

 

IV. Uluslararası Nükleer Santralller Zirvesi, Pullmann İstanbul Convetition Center'de başladı. Rusya Ekonomi, Bilim ve Teknoloji Derneği Başkanı Erdoğan Gündüzpolat, zirvenin açılışına katılarak konuşma yaptı.

Kaynak: Star

Kaynak: Star

REBTEK Başkanı Erdoğan Gündüzpolat'ın açılış konuşma:

"15 Temmuz şehitlerimizi ve kahramanlarımızı anarak başlamak istiyorum. Onlar Türkiye'mizin tarihinde önemli bir kilometre taşı olmuşlardır. Önümüzdeki dönemlerde bu kahramanlar ülkemizin gelişmesinde bize ışık tutacaklardır. Ruslar ve Türklerin ilişkisi Osman imparatorluğunun başkenti İstanbul şehrinde tarihsel izler taşınmaktadır.

Rusya Türkiye ilişkisi tarihsel dönem içinde baktığımızda 500 yıllık bir sürece kapsamaktadır. İki büyük imparatorluğun Türklerin ve Rusların imparatorluk ilişkilerinin başladığı bir süreçtir. Bu süreç Türklerin Kurtuluş savaşı yıllarında tarihsel izler taşımaktadır. Ruslar Kurtuluş savaşımızda tam olarak destek vermiş ve bizim yanımızda birlikte olmuşlardır. Bu destek biz Türkler için tarihsel bir önem taşımaktadır. Türkiye'nin ağır endüstriyel sektörünü oluşturmasında Ruslar önemli rol almışlardır. Bu rol ağır sanayi yatırımları (demir, çelik ve allüminiyum) alanlarında büyük fabrikalar kurmuşlardır. Bu gelişim Türkiye'nin sanayi altyapısını oluşturmasında ilk adımlardan biri olmuştur.

Türkiye'de nükleer enerji sektörün ilk hareketi ve adımları Akkuyu Nükleer Santral projesiyle Rusya Federasyonu ROSATOM'unun kuruluşunun önceliğinde projelendirilmiştir. Türkiye'de büyük enerji projelerinin stratejik adımları Rusya Federasyonu'yla birlikte planlanmış ve uygulamaya koymuşlur. Türkiye'nin nükleer enerji sektöründe ilk girişi her zaman olduğu gibi Rusya Federasyonu stratejik yaklaşımlarıyla gerçekleştirilmiştir.

Rusya Federasyonu - Türkiye ekonomik, ticari, politik ve stratejik ilişkisi global ve küresel dünyada yeni tarz bir ilişki modelidir. Bu modelin oluşturmasında ve uygulamasında Başkan Erdoğan ve Başkan Putin'in birlikte yürüttükleri, strateji belirleyici olmaktadır.

On beş yıllık Rusya Türkiye sürecinde Başkan Erdoğan'ın başlatığı bu modelle birlikte Rusya Türkiye ekonomik, ticari, siyasi, enerji, teknoloji ilişkileri gelişmiştir. Bu ilişkinin bölgesel ve küresel etkileri olmuştur. Bu model Batı Avrupa ve Atlantik kıtasına ve dünyamıza yeni tarz bir strateji geliştirmiştir. 9/10 Mart 2017 tarihlerinde Moskova'da Ruslar ve Türkler buluşmalarında düniyamıza ve bölgemize yeni katkılar sunacaklardır. Bu görüşme bölgesel ve küresel anlamında yeni sürprizleri beraberinde getirecektir. Rusya Türkler için çok şey ifade etmektedir. Enerjide, nükleer sektörde, Türkiye için Ruslar hep ilk projeleri gerçekleştirlerdir. Hepinize saygılar sunarım. Teşekkürler." 

Kaynak: REBTEK