REBTEK
Rusya Ekonomi Bilim ve Teknoloji Derneği
banner+web.JPG

HABERLER

REBTEK

Girişimin Finansmanı ve Yatırım Felsefesi

TOBB İstanbul Genç Girişimciler Kurulu, yıllık kurul toplantısı 2 Ağustos 2017 Çarşamba günü İstanbul Sanayi Odası Meclis Salonunda yapıldı. “Girişimin Finansmanı ve Yatırım Felsefesi” konulu yıllık kurul toplantısında, kamu ve özel sektörün önemli yöneticilerini girişimcilerle buluşturan oturumlar yapıldı.

erdem-dereli

İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu ve TOBB İstanbul GGK Doğal İcra Komitesi Üyesi Serdar Urfalılar’ın açılış konuşmasıyla başlayan etkinlikte, TOBB İstanbul Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Abdulsamet Temel kurul faaliyetleri kapsamında girişimcilik temelli eğitim modeli ve kapsayıcı girişimcilik konularına değindi. TOBB Başkan Yardımcısı ve İstanbul Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kopuz’un girişimcilik üzerine görüşlerini paylaştığı açılış konuşmasının ardından kamu ve özel sektör olarak iki ayrı şekilde gerçekleştirilen oturumlara geçildi.

TOBB İstanbul GGK Kurumsal ve Uluslararası İlişkiler Çalışma Grubu Başkanı Erdem Dereli’nin  moderatör olduğu ilk oturumda Türkiye Varlık Fonu Başkanı Mehmet Bostan, Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Vahdettin Ertaş, Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkan Yardımcısı Ahmet Burak Dağlıoğlu ve Kredi Garanti Fonu Genel Müdür Yardımcısı Caner Teberoğlu yer aldı. Oturumda konuşmacılar, temsil ettikleri kurumların girişimcilik ekosistemi içerisinde yaptıkları çalışmalar hakkında katılımcılara bilgi aktardı ve kurul üyelerinden gelen soruları cevaplandırdı. 

Kredi Garanti Fonu Genel Müdür Yardımcısı Caner Teberoğlu konuşmasında Hazineden 1 TL harcanmadan son bir yılda 205 Milyar TL kredi kullanıldığını, kurdukları bu sistemin dünyada model olduğunu ve birçok AB üyesi devletin kurdukları sistemi öğrenmek için randevu talep ettiğinden bahsetti. Kullanılan bu kredinin %62’sini ilk kez kredi kullanan şirketlerin oluşturuyor olmasının güzel bir gelişme olduğunu belirten Teberoğlu, girişimcileri desteklemek için pozitif ayrımcılık yaparak, özellikle KOSGEB üzerinden gelen bu taleplere daha fazla destek vermeye çalıştıklarını ifade etti.

Türkiye Varlık Fonu Başkanı Mehmet Bostan ise, bazı Asyalı fonların Silikon Vadisinde ofis açtıklarını, oradaki yatırımcılarla içli dışlı olduklarını örnek vererek Türkiye Varlık Fonu’nun ilerleyen dönemlerde böyle bir tavır alması, ortaya çıkan ve çıkma potansiyeli olan girişimleri ve girişimcileri desteklemesi ve bunlarla işbirliği yapmasının beklenebileceğini belirtti. Türkiye Varlık Fonu’nun böyle bir esnekliğe sahip olduğunu ifade eden Bostan, ekosistemi besleyen ve tüm bu paydaşları oyunun içine çeken bir yapı olması gerektiğini  vurguladı. Bostan ayrıca, Varlık Fonu’nun yeni yatırımları desteklemek için butik yatırım bankası kurmayı düşündüklerini belirtti. 

Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Vahdettin Ertaş konuşmasında kitle fonlama kanun taslağını Meclise gönderdiklerini ve 2017 yılı sonuna kadar kanunun çıkmasını beklediğini ifade etti. 

Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkan Yardımcısı Ahmet Burak Dağlıoğlu, TOBB’un Girişim Sermayesi Meclisi başlattıkları çalışmadan bahsederek, girişim sermayesinin ne olduğu ve şirketlere ne gibi faydaları olabileceğini Anadolu şehirlerine gidip anlattıklarını ifade etti. Ayrıca, kurum faaliyetleri kapsamında, uluslararası yatırımcıların melek yatırım ağlarıyla tanışmalarını sağladıklarını belirtti.

Konuşmacı olarak yer alan kamu kurumlarının yöneticileri böyle bir etkinlikle genç girişimcilerle etkileşime geçmekten duydukları memnuniyeti ifade ettiler.

erdem-dereli

Özel sektörün yer aldığı ikinci oturumda ise TOBB İstanbul GGK Üye ve Kurul İlişkileri Çalışma Grubu Başkanı Serdar Akdemir moderatör olarak yer alırken, konuşmacı olarak TURKVEN’den  Ali Nalbantoğlu, Ünlü & Co’dan Kerem Göktan, Galata Business Angels Genel Sekreteri  Ata Uzunhasan ve ARZ Portföy Genel Müdürü Murat Onuk yer aldı. Bu oturumda da özel sektörün girişimin finansmanı üzerine yaptıkları faaliyetler ve yatırım felsefesi üzerine görüşlerine yer verildi. Oturum kurul üyelerin bu kapsamda sorduğu sorulara verilen yanıtlar ile sona erdi. 

Kaynak: TOBB İSTANBUL GENÇ GİRİŞİMCİLER KURULU Basın Bülteni

Haber medyada: 
https://www.dunya.com/is-dunyasi/tobb-istanbul-ggknin-yillik-toplantisi-yapildi-haberi-376268
http://www.milliyet.com.tr/tobb-istanbul-ggk-nin-yillik-toplantisi--yerelhaber-2205767/