REBTEK
Rusya Ekonomi Bilim ve Teknoloji Derneği
banner web.JPG

BAŞKAN MESAJI

REBTEK


YÖNETİM KURULU BAŞKAN MESAJI


 
Erdogan-Gunduzpolat.jpg
 
 

Değerli İş, Akademi ve Stratejik Düşünce Kuruluşları Temsilcileri;

Rusya Ekonomi, Bilim ve Teknoloji Derneği (REBTEK) Türkiye Rusya Federasyonu arasındaki ekonomik, ticari, teknolojik, endüstriyel, iş ve akademik ilişkilerini geliştirmek amacıyla kurulmuştur.

Türkiye ve Rusya aynı kıtada ve bölgede bulunmaktadır. Ruslarla Türklerin kıtasal ve coğrafi ilişkileri onları her dönem birlikte ve beraber olmaya yönlendirmiştir. İki büyük imparatorluk geçmişi olan bu iki ulus tarihin her döneminde dünya insanlık tarihinde çok büyük katkılar sunmuştur.

Yeni dünya düzeninde küreselleşme ve globalleşme iki büyük ulusun ve devletin iş ve ticari ilişkilerinin geliştirilmesinde yeni bir dönem başlatmıştır. Türkiye ve Rusya birçok alanda yeni işbirliği modelleri, ortaklıkları geliştirmiştir. Enerji sektöründe, doğal gaz ve nükleer alanda, küresel ölçekte ortak projelere imza atmışlardır. Sanayi sektöründe, özellikle ağır sanayide, ortak işbirliği projelerini hayata geçirmişlerdir. Önümüzdeki dönemde Türk iş dünyası ve Rus iş dünyası yeni işbirliklerini ve yeni tarz çalışma modellerinin projelerini gerçekleştireceklerdir.

Rusya ve Türkiye ARGE çalışmaları ve yüksek teknolojik alanlarda ortak merkezleri kuracak ve yeni işbirliği alanlarında kıtasal ve küresel ölçekte projelendirmeler yapacaktır.

Türkiye ve Rusya Federasyonu akademik çevrelerle işbirliklerini oluşturacak. Akademik ve bilimsel alanlarda ortak projeleri hayata geçireceklerdir.

Türkiye ve Rusya Federasyonu stratejik düşünce kuruluşları alanlarında yeni işbirliği modelleri geliştireceklerdir. Bölgesel ve küresel ölçekte yeni modeller sunacaklardır.

Kültür, sanat ve entelektüel alanlarda iki büyük ulus kendi kültürel ve entelektüel birikimlerini önümüzdeki süreçlerde birlikte paylaşacaklardır.

Türkiye ve Rusya Federasyonu enerji, sanayi, bilim, teknoloji, akademik, kültür ve sanat alanlarda ilişkilerin geliştirilmesi küresel ölçekte barış ve güvenliğe hizmet edecektir.

Bizler REBTEK olarak Türkiye ve Rusya Federasyonu arasındaki tüm alanlardaki ilişkilerin geliştirilmesi için ortak projeler, forumlar, yuvarlak masa toplantıları ve modelleri geliştireceğiz.

Rusya Ekonomi, Bilim ve Teknoloji Derneği'nin oluşturacağı projeler her iki ulus ve devlet için olumlu sonuçlar doğuracağına inanıyorum.

Bizler etik değerlere ve her iki ulusun sahip olduğu değerlere saygılı bir şekilde çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Saygılarımla,

Erdoğan Gündüzpolat
REBTEK Yönetim Kurulu Başkanı